QRP

Slovenskí domáci konštruktéri a QRP "špecialisti" sa prebúdzájú zo zimného spánku. Tento zjav možeme pozorovať na celom svete. Veľkí výrobcovia uviedli na trh nové QRP zariadenia a výrobcovia stavebníc nové RXy a TCVRy. Moderné miniatúrne súčiastky sa stále viac a viac používajú v konštrukciách. Staré súčiastky však stále fungujú výborne a pri konštrukcii s nimi nepotrebujeme zvačšovacie sklo. HIHI. Takže nič nového pod slnkom. Vďaka anglickemu G-QRP-Klubu sa nam podarilo dostať na Slovensko niekoľko stavebníc vynikajúceho transceiveru NORCAL 20 na 14 MHz. Jeho kvality sa vyrovnajú továrenským zariadeniam ktoré stoja mimimálne 50 000 Sk. Prvý NORCAL 20 postavil Šaňo, OM3TY, svetový majster QRP konštrukcií, ktorý ho nielen urobil, ale aj v duchu radioamaterov vylepšil, takže vývoj neustále pokračuje. V tom je ta krása a vzrušenie domácej konštrukcie. NORCAL je výrobok rádioklubu v severnej Kalifornii ( NORth CALifornia ). Najnovšia "bomba" ktorú urobil je TCVR DOB 80. Všetko uvidíte a vyskúšate na QRP stretnutí 24. mája vo Vrútkach. Ďaľšie NORCALi sú rozostavané v rádioamatérskych kuticiach Mira OM1RA a Laca OM7EW. Dušan OM3IX pracuje na 3,5 MHz TCVRi HIGHBRIDGE od firmy Walford Electronics. Ja mám už rok rozostavané dva projekty, chýba mi však čas na ich dokončenie. Musím sa priznať že rozostavaných projektov mám 5 , ale tie sedia vzadu na polici už šesť rokov. Som si istý že v podobnej situácii sa nachádzate aj mnohí z Vás - nadšencov, ktorým sa minul čas.HIHI. Tie naše projeky sú také malé že sa ľahko stratia vzadu na polici a keď zapadnú prachom, tak ich ťažko rozoznať. HIHI. Taký koncák na 500 W už na polici dobre vidno a preto sú naši QRO nadšenci zrejme úspesnejší. HIHI. Tajomstvo zahaľuje konstrukčné dielne Igora OM3CUG a Rada OM2ZZ. Milan OM3TBG sa teraz úplne sústredil na zabiehanie nového druhu antén typu EH. "Tulák" Jirko OK2MJ má u nás v klube OM3KFV vzadu na polici rozrobený dvojelektronkový TCVR na batérie na pásmo 3,5 MHz pôvodne určeny na poľnú prevádzku v preteku SNP. Ked sa Jirko najbližšie objaví tak ho asi budeme musieť priviazať k stolu, aby to dokončil.HIHI.
O daľších domácich konštruktéroch nemáme žiadne správy, ich vývojová aktivita je prísne utajovaná , alebo sa nemajú čas ozvať. Napíšte nám čo robíte, aj keď to nefunguje. Niekto Vám to pomôže oživiť.
Stretnutie domácich konštruktérov a QRPákov sa bude konať vo Vrútkach v sobotu 24.mája 2003 o 09.00 ráno v v autokampingu Kolónia Hviezda. Je to na ceste na Martinske Hole. Je tam možné zabezpečiť aj ubytovanie. Daľšie informácie môžete získať od Dušana Jurčačka OM6IX tel. 043 4286364. Doneste svoje malé a väčšie "zázraky" do súťaže konštruktérov. Môže to byť RX,TX,TCVR, ladiče antén, klučovače, meracie zariadenie, alebo iné príslušenstvo. Ak chcete mať svoju prednášku, alebo potrebujete dodatočné informácie, prihláste sa dopredu u Viktora Chilu OM6ACV, tel: 043 4224252, alebo u Dušana Jurčacka OM6IX, tel: 043 4286364. Ak budete mať šťastie tak mňa môžete chytiť na tel: 0908 266451. Nech Vám letovačky dobre hrejú a dovidenia v máji vo Vrútkach.

Alex OM6SA

(aktualizované 6.5.2003)