CQ CQ CQ DE OM3RDX...

sa poprvýkrát ozvalo v "éteri" 26.5.1993. Začiatkom roku 1993 sa rozhodla skupina rádioamatérov študujúcich na Žilinskej univerzite, že si založí vlastný rádioklub. Medzi zakladajúcimi členmi OM3RDX boli:        
Maťo OM5ZW, Joe OM7ZZ, Rado OM6KW, Petr OK2PWJ, Petr OK2UXR, Tonda OK2PZM...
Pri výbere značky padla voľba na sufix RDX. "Rejdiou Delta eXrej" je UFB sufix, tažko si viem predstaviť niečo zvučnejšie na pásme 
:-)) .

Prvý TCVR, s ktorým sme z RK /rádioklubu/ vysielali bol FT505DX, ktorý nám zapožičali z  RK OM3KAP z Partizánskeho. Antény, na ktoré sa vysielalo boli dva polvlnné sloopre pre 80 m, jeden smerovaný na východ, druhý na západ (oba okolo 25m vysoko). Za pomoci týchto dvoch antén sa nám podarilo v priebehu dvoch mesiacov /dec. '93 - jan. '94/ pracovať na 80 m s vyše 120 zemami DXCC. Antény "chodili" super, používali sme výkon okolo 700W out. a DXovanie v pásme 80 m bolo pre mnohých členov klubu fantastickým zážitkom. Pri nadpriemerných podmienkach šírenia nebol problém za večer pracovať so stovkou staníc z JA /Japan/, nad ránom zasa pile-up staníc z W /USA/, antény chodili výborne a v priebehu niekoľkých hodín bolo možné nadviazať spojenie s množstvom staníc z každého kontinentu.

No prevádzka z rádioklubu netrvala dlho. Pre problémy s rušením EPS /Elektronický Protipožiarny Systém/ sme museli vysielanie z RK zastaviť. Vyriešenie tohoto problému nám trvalo dosť dlho. Kedže chyba nebola na našej strane, EPS sme rušili pri prevádzke v pásme 160 m aj s 10 W /podľa normy musí EPS spĺňať aj kritérium odolnosti voči elektomagnetickému poľu, pri tejto EPS niekto niečo pekne odflákol.../ , spočiatku sme sme hľadali možnosť nejakým spôsobom zvýšiť odolnosť EPS voči elektomagnetickému poľu. No tadiaľ cesta neviedla a nakoniec nám neostávalo nič iné len presťahovať rádioklub do budovy, v ktorej nebol nainštalovaný protipožiarny systém. Pri vybavovaní presťahovania RK do nových priestorov sa vyskytlo množstvo nečakaných prekážok. Pri ich prekonávaní rádioklubu veľmi pomohol Prof. Ing. Milan Dado PhD, bez  ktorého pomoci by sa nám obnovenie prevádzky z RK OM3RDX pravdepodobne nikdy nepodarilo uskutočniť.

Po presťahovaní RK do nových priestorov a inštalácii nových antén bolo obnovené i vysielanie z rádioklubu Žilinskej univerzity. Pre pásmo 160 m sme postavili dva štvrťvlnné sloopre, jeden pod azimutom cca 45 stupňov smerovaný na JA a druhý pod azimutom 330 stupňov smerovaný na W. Na 80 m pásmo sme postavili tiež dve antény. Dva sfázované dipóly s rozostupom štvrťlambda boli nasmerované na W a na druhej strane budovy sme postavili dipól ktorý pod azimutom cca 90 stupňov smeroval na VK /Austrália/. Všetky naše antény boli vo výške cca 30 m a preto "chodili" výborne. Na 160 m pásme sme pracovali s množstvom staníc z USA, oblasti Karibiku, južnej Ameriky, Afriky, Ázie. Na 80 m to "chodilo" ešte lepšie. Dva sfázované dipóly 30 m vysoko chodili fantasticky, pilu-up staníc z USA, Karibiku, južnej Ameriky, fantastické signály prichádzali nadránom zo západného pobrežia USA, pri lepšich podmienkach bolo uskutočnených i niekoľko spojení s Austráliou dlhou cestou. Podobne i dipól smerovaný na VK sa ukázal ako veľmi dobrá anténa. Vďaka tejto anténe sme uskutočnili množstvo spojení so stanicami z JA. Pravidelne sme mávali večer, čo večer spojenie s niekoľkými notorickými stanicami z Austrálie /VK6ACY, VK6APZ, / ich signály boli často 59+++ a náš signál v Austrálii takisto vynikajúci, reporty sa obyčajne pohybovali od 59 do 59 + 20dB. Používali sme výkon okolo 700W a výborné antény, preto pre nás nebol problém dovolať sa na akúkoľvek stanicu, ktorú sme počuli.

No vzhľadom na to, že pri prevádzke sme používali transceiver /vysielač/ Yaesu FT757GXII, ktorý bol len zapozičaný z RK OM3RRC, bola prevádzka z rádioklubu ŽU po vrátení transceivra  zastavená a značku OM3RDX nebolo nejakú dobu na amatérskych pásmach počuť.

V súčastnej dobe nemá rádioklub svoj vlastný transceiver, pri vysielaní používame transceivre domácej výroby. Je to len provizórne riešenie, dúfame, že sa nám časom podarí pre náš rádioklub zabezpečiť nejaký seriózny transceiver továrenskej výroby.

Vďaka za návštevu našich stránok, dopočutia na amatérskych pásmach pod volacou značkou rádioklubu Žilinskej univerzity v Žiline - OM3RDX.

73 !!!                                                                  Rado OM6KW
                                                                           vedúci operátor RK ŽU

11.5.2001